راید شیرینگ (ridesharing) چیست؟

راید شیرینگ (ridesharing) چیست؟

راید شیرینگ یا به اشتراک گذاری خودرو به فرآیندی گفته می شود که در آن مالک یک خودرو در یک مسیر مشخص صندلی های خالی خودروی خود را با مسافران هم مسیر خود به اشتراک می گذارد.  به اشتراک گذاری خودرو همزمان با وقوع بحران انرژی مطرح شد و هم اکنون در سراسر جهان در حال انجام است.

از مزایای به اشتراک گذاری خودرو می توان به کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف بنزین، کاهش ترافیک، کاهش هزینه های فردی و کمک به اقتصاد ملی و هم چنین امنیت بیشتر در سفرهای بین شهری اشاره کرد.

 

مزایای به اشتراک گذاری خودرو:

  • کاهش هزینه ها:

در امر به اشتراک گذاری خودرو راننده صندلی های خالی خودروی خود را در اختیار مسافران هم مسیر خود قرار می دهد و در ازای آن هزینه ای (معمولاً کمتر از هزینه تاکسی) از مسافران دریافت می کند. بدین ترتیب مسافران با صرف هزینه کمتر به مقصد می رسند و راننده نیز قسمتی از هزینه های سفر خود را تأمین می کند.

  • کاهش مصرف بنزین و آلودگی هوا:

با تجمیع مسافران در تعداد خودروهای کمتر میزان سوخت مصرفی برای جابجایی این مسافران به طرز چشمگیری کاهش می یابد و این امر باعث می شود آلودگی کمتری بابت سوختن سوخت های فسیلی در طبیعت رها شود.

  • کاهش ترافیک:

با کم شدن تعداد خودروهای در حال عبور و مرور در سطح خیابان ها و جاده ها از میزان ترافیک جاده ها و خیابان ها کاسته می شود و زمان رسیدن به مقصد برای تمامی مسافران کاهش می یابد.

  • افزایش امنیت:

در سامانه کاروانرو تمامی افراد هویت خود را ثبت و تأیید می نمایند، فلذا هویت تمامی افراد فعال در سیستم مشخص است و احتمال بروز جرم به شدت کاهش می یابد. ضمن اینکه بعد از انجام هر سفر راننده و مسافر به یکدیگر امتیاز می دهند و رانندگانی که مشکل اخلاقی داشته باشند یا به صورت خطرناک رانندگی کنند به تدریج از پروسه به اشتراک گذاری خودرو حذف می شوند و دیگران با آنها سفر نمی کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *