اعتماد و امنیت، حرف اول

travel-together

سامانه کاروانرو بیش از آنکه برای کاهش هزینه های رفت و آمد کاربرد داشته باشد، برای ترویج فرهنگ به اشتراک گذاری با هدف کمک به یکدیگر و آیندگان تلاش می کند. شما اگر راننده هستید با ارائه صندلی های خالی خودروی خود به دیگران کمک می کنید تا راحت تر و بهتر سفر کنند و اگر مسافر هستید با ارسال درخواست رزرو صندلی به مالکان خودرو کمک میکنید تا هزینه های استفاده از خودروی شخصی خود را کاهش دهند.

با این حال مهم ترین نیاز برای استفاده از سیستم های به اشتراک گذاری، احساس امنیت و اعتماد به طرفین است. از دیدگاه کاروانرو کاربران این سایت باید علاوه بر امنیت فیزیکی در تمام طول سفر از امنیت روانی و آرامش برخوردار باشند. به همین خاطر شما باید قبل از ارسال درخواست یا قبول درخواست دیگران پروفایل آنها را بررسی کنید و اگر سؤالی دارید با ارسال پیام به طرف مقابل آنرا بپرسید. کاروانرو برای اطمینان از بالا بودن میزان امنیت در هردو سطح کار خود را با پارک فناوری پردیس و دانشگاه های اطراف تهران شروع کرده است. به این صورت شما افرادی را که با شما همسفر خواهند شد را از بین هم دانشگاهی های خود یا همکاران خود در یک محدوده مشخص و قابل پیگیری انتخاب می کنید. هم اکنون هرکاربر کاروانرو باید شماره تلفن همراه خود را در سیستم تأیید کند تا بتواند ارائه سفر یا درخواست سفر را انجام دهد. بدیهی است در صورت بروز هرگونه مشکل از طریق مراجع قضایی با ارائه شماره تلفن کاربر میتوان پیگیری های لازم را انجام داد. اما این تازه آغاز کار ما برای ایجاد امنیت در سیستم است. در قدمهای بعدی ما راهکارهای زیر را در پیش خواهیم گرفت تا سطح اعتماد و امنیت را تا جاییکه ممکن است بالا ببریم:

  1. سیستم امتیاز دهی: هرکاربر با پایان سفر خود می تواند به همسفر خود امتیاز دهد و نظر خود را در مورد همسفری با وی بنویسد. بدین صورت شما قبل از همسفر شدن با هرکاربر می توانید ببینید که وی قبلاً چندبار سفر انجام داده و نظر دیگران در مورد وی چیست؛ آیا به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام می گذارد یا آیا آدم خوش مشربی هست؟ بدیهی است هرکاربری که تعداد سفر بیشتری انجام داده باشد نمره ی دقیق تری میگیرد و نظرات بیشتری در مورد وی وجود دارد و بدین صورت می توان راحت تر به وی اعتماد کرد.
  2. تأیید شماره حساب بانکی: هرکاربر برای انتقال پول به حساب بانکی خود یک شماره حساب بانکی ارائه می دهد و بدین ترتیب ما نام صاحب حساب و نام کاربر را با یکدیگر تطبیق داده و در صورت یکسان بودن تأییدیه نام واقعی را در کنار حساب کاربری وی اضافه خواهیم کرد.
  3. تأییدیه از کاربران معتمد: با راه اندازی این سیستم تأیید صحت اطلاعات یا تأیید قابل اطمینان بودن توسط دیگر کاربران انجام می شود. برای مثال تصور کنید شما یک کاربر معتمد سایت هستید و یکی از دوستان نزدیک شما به تازگی وارد کاروانرو شده است. کاربران سایت به شما به عنوان یک معتمد اطمینان کافی دارند و اگر شما قابل اطمینان بودن دوست خود را تأیید کنید کابران دیگر نیز می توانند راحت تر به وی اطمینان کنند و با او همسفر شوند. استفاده دیگر این سیستم برای زمانی است که کاربری اطلاعاتی در مورد خود ارائه می دهد اما روشی برای تأیید اطلاعات وی موجود نیست. برای مثال شما در قسمت اطلاعات شخصی کد ملی خود را وارد می کنید (فراموش نکنید ارائه این اطلاعات کاملاً به دلخواه بوده و اجباری برای ارائه آن وجود ندارد)، در این صورت برای تأیید صحت شماره ملی شما نیاز است تا یک کاربر معتمد با شما همسفر شود و در طول انجام سفر با دیدن کارت ملی شما، شماره ملی شما را تأیید کند. پس از این اتفاق تأییدیه کد ملی معتبر در پروفایل شما فعال می شود. بدیهی است که کد ملی شما هیچگاه در سایت نمایش داده نمی شود و تنها با درخواست شما برای تأیید صحت قابل ارائه به کاربر معتمد می باشد.

قدمهای توضیح داده شده برای وب سایت کاروانرو می باشد و بعد از آماده شدن اپلیکیشن تلفن همراه کاروانرو امکانات دیگری نیز برای امنیت بیشتر به آن اضافه خواهد شد.

در نهایت این نکته را به یاد داشته باشید که سامانه کاروانرو یک فعالیت اجتماعی محسوب می شود تا افراد بتوانند با به اشتراک گذاری سفر خود ضمن کاهش مصرف بنزین و ترافیک به یکدیگر و آیندگان کمک کنند. ضمن اینکه با به اشتراک گذاری سفر خود با افراد جدیدی آشنا می شوید. فرد غریبه ای که اکنون نمی شناسید ممکن است در آینده یکی از بهترین دوستان شما باشد.

 

هم اکـــــنون سفر خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *