راهی مدرن برای کاهش ترافیک

burning money 2

امین سعدآباد:

اگر ساکن شهرهای بزرگ هستید بی شک تابحال مفهوم ترافیک را به خوبی درک کرده اید. اما آیا با به حال در حالی که در ترافیک مانده اید متوجه تعداد زیاد خودروهای تک سرنشین در اطراف خود شده اید؟ کافیست یک بار شروع به شمردن خودروهای تک سرنشین کنید تا شگفت زده شوید. به گفته رئیس پلیس راهور تهران بالغ بر ۶۰ درصد خودرو های در حال تردد در معابر تک سرنشین هستند. برای درک ساده تر تصور کنید که در ترافیکی که در یک اتوبان سه بانده ایجاد شده تقریباً دو باند از سه باند اتوبان را تنها خودروهای تک سرنشین اشغال کرده باشند و این در حالی است که اگر خودروهای تک سرنشین تنها تبدیل به یک خودرو دو سرنشین شوند یک باند از اتوبان کاملاً خالی می شود. اما چطور ممکن است که دو خودرو تک سرنشین تبدیل به یک خودرو دو سرنشین شوند؟

امروزه در جهان مفهومی جدید برای کاهش هزینه ها ضمن افزایش بازدهی کالاها و وسائل مصرفی مطرح شده است. “اقتصاد اشتراکی” یک مبحث مدرن و در حال گسترش در جوامع توسعه یافته می باشد که ضمن کاهش هزینه های هر فرد برای استفاده از وسائل، با افزایش میزان بازدهی وسائل، سبب کاهش مصرف و صرفه جویی در استفاده از مواد اولیه و منابع انرژی میشود. مثال ابتدایی این نوع اقتصاد نصف کردن یک ساندویچ بین شما و دوستتان است. وقتی که هیچ کدام یک ساندویچ کامل نمی‌خورید به صرفه نیست که هردو یک ساندویچ کامل سفارش دهید. این‌گونه بدون اینکه اضافه‌ی ساندویچ دور ریخته شود( اتلاف منابع) همزمان هردو هزینه کمتری پرداخت میکنید و پول یک ساندویچ را با هم تقسیم میکنید.

حال دو مقوله ذکر شده را با هم در نظر بگیرید. اگر رانندگان خودروهای تک سرنشین صندلی های خالی خودروی خود را در اختیار دیگران قرار بدهند و دیگران نیز به میزان هزینه هایی انجام می شود مبلغ آن را به راننده پرداخت کنند چه اتفاقاتی می افتد؟ اول از همه با کاهش تعداد خودروهای تک سرنشین ترافیک شهر روان تر می‌شود و سرانه مصرف سوخت نیز کاهش می یابد که به تبع آن آلودگی هوا نیز کاهش می یابد، در وهله دوم راننده خودرو بابت به اشتراک گذاری صندلی های خالی خود هزینه ای دریافت میکند که باعث می‌شود هزینه های رفت و آمد وی کاهش یابد، همزمان مسافران نیز به دلیل اینکه راننده در مسیر رفت و آمد خودش است و ازین طریق کسب در آمد نمی کند هزینه کمتری نسبت به تاکسی میپردازند. بحث اقتصادی این طرح در سفرهای طولانی بسیار بیشتر به چشم می آید.

اما یک مسئله مهم مانع تمام این مزایای خوب است، اعتماد. فرض کنید که شما به عنوان راننده یا مسافر در این طرح شرکت کرده اید، آیا همسفرهای خود را می شناسید؟ آنها چگونه رفتاری خواهند داشت؟ آیا با حرف زدن های مدام آسایش شما را سلب خواهند کرد؟ مهم تر از همه، چقدر از قصد و نیت همسفر خود مطلع هستید؟ چطور مطمئن هستید که وی آدم خطرناکی نیست؟

خوشبختانه امروزه به دلیل گسترش فراوان تکنولوژی و ایجاد بستر های مناسب سطح امنیت و پیگیری به صورت قابل قبولی افزایش یافته است و سطح اشتراک گذاری مطمئن در وسائل با هزینه بالاتر و افراد غریبه افزایش یافته است. در طول ۵-۶ سال اخیر شرکت های بزرگی در زمینه به اشتراک گذاری خودرو در دنیا قد برافراشته اند که موفق شده اند با ایجاد بستر مناسب به تمامی مزیت های ذکر شده برای اشتراک گذاری سفر رنگ واقعیت ببخشند. برای مثال شما برای شروع به فعالیت باید قبل از هرکار هویت خود را با مراجع معتبر تأیید کنید. ضمن اینکه هربار که شما با کسی همسفر می شوید وی به شما امتیاز می دهد و دیگران بر اساس میانگین امتیاز شما تصمیم میگیرند که با شما همسفر شوند یا خیر. اما این کار جدای از بحث اقتصادی یک بحث فرهنگی نیز می باشد و اکثراً افرادی که سطح فرهنگی بالایی دارند همواره جزو اولین کاربران این سایت ها بوده اند تا به خود و دیگران کمک کنند تا زندگی بهتری داشته باشند.

در کشور ایران نیز به تازگی سیستم های به اشتراک گذاری سفر راه اندازی شده که با جست و جوی کلید واژه های به اشتراک گذاری صندلی های خالی خودرو یا به اشتراک گذاری سفر می توان آنها را به سادگی پیدا کرد.

3 دیدگاه در “راهی مدرن برای کاهش ترافیک

 1. با سلام
  ایده خیلی خوبیه هم برای راننده ها هم برای مسافران
  فقط اگر زیرساخت های نرم افزاری بهتری فراهم کنید خیلی عالی تر میشه ، به خصوص در مورد جستجوی مسیرها ، نتایج زیاد مرتبط نیستند و دیگر اینکه کاربر بتونه مسیر دلخواهشو روی نقشه نشون بده نه مسیر پیش فرض خود نقشه رو.
  من یه سفر ثبت کردم ولی هرچی جستوجو میکنم نمیاره ولی سفرهای بی ربط رو میاره.
  ممنون میشم کار خوبتونو ، بهتر کنید.

  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *