۲۵ تا از بهترین ترفند های مسافرت

مهمترین نکات مسافرت

کریستی وودروف جهانگرد ساکن امریکا که پس از سال ها تجربه گردشگری چندین سالی است که به انتشار تجربیات خود در یک وبلاگ با موضوعیت گردشگری می‌پردازد او تجربه ده سال سفر و جهانگردی خود را در ۲۵ نکته به این صورت به این صورت بیان می‌کند:

بهترین نکات در مورد سفر

بعد از حدود ده سال مسافرت مداوم، درس‌ها و تجربیات نسبتا زیادی یاد گرفتم. مثل وقتی که توی قطار  مورد دستبرد قرار گرفتم صرفا برای اینکه حواسم به وسایلم نبود. یا اون باری که من و اسکات بعد از رسیدن به فرودگاه مقصد فهمیدیم که نمیتونیم اونجا ماشین کرایه ای داشته باشیم.

میتوان از برخی از این دست اتفاقات ناخوشایند در سفر جلوگیری کرد و بعضی از آنها نیز جزء جدا نشدنی هر مسافرتی است و شما نمی‌توانید از همه آنها جلوگیری کنید. هر چند به خاطر داشتن چند نکته مهم سفر شما را بسیار راحت تر می‌سازد. بنابراین سعی میکنم بیست و پنج تا از مهم ترین نکاتی که می‌تواند در سفر به شما کمک کند را بدون ترتیب خاصی برای شما بنویسم.

انطعاف‌پذیر باشید

ما عموما برای تاخیر ها برنامه ریزی می‌کنیم و سعی می‌کنیم از اتفاقاتی که نمی‌تونیم جلوی رخ دادنشون رو بگیریم ناراحت نشیم. پس صبور باشید، صبر  یکی از نکات خیلی مهم در مسافرته.

یک لیست تهیه کنید

یک هفته یا حتی قبل تر از اون، پیش از هر سفر، سعی می‌کنم یک لیست توی ذهنم از مواردی که نمی‌خوام موقع سفر یادم بره، تهیه کنم. و می‌نویسمشون چون اگر یادداشتشون نکنم ممکنه فراموششون کنم. یاد گرفتم که وقتی به چیزی فکر میکنم، لازمه که یادداشتش کنم.

عبارات متداول زبان محلی مقصدتان را یاد بگیرید

یک “لطفا”، “متشکرم” و یا “متاسفم” ساده به زبان محلی که به آن سفر می‌کنید می‌تواند کار شما را تا حد خوبی راه بی‌اندازد. مثلا من سعی میکنم اسامی نوشیدنی ها را هم یاد بگیرم.

باتری اضافه برای وسایل خود را فراموش نکنید

تا به حال براتون پیش اومده که یک غروب فوق العاده آفتاب رو ببینید و نتونید ازش عکس بگیرید صرفا به خاطر اینکه باتری دوربینتون تموم شده و شما باتری اضافه ندارید؟ من همیشه سعی می‌کنم حدال ۳ تا باتری اضافه برای دوربین در تمامی سفر ها همراه خودم داشته باشم تا هیچ صحنه شگفت انگیزی رو از دست ندم.

همیشه چیزی شبیه به یک شمد یا سارونگ همراه داشته باشید

سارونگ می‌تواند به عنوان یک رو انداز هنگامی که سردتان است، یک حوله، یک پرده و حتی یک لباس که به صدها راه مختلف می‌تواند پوشیده شود، استفاده گردد. شما می‌تونید توی هر رنگی که دوست داشته باشید یک شمد یا سارونگ تهیه کنید، که البته من یه دونه مشکی با گلهای آبی دارم که عاشقشم.

همیشه بیمه مسافرتی داشته باشید

موارد پزشکی ضروری در سفرمی‌تواند همه پس انداز شما را تمام کند و ته جیب شما را در بی‌آورد. پس همیشه سعی کنید یک بیمه مسافرتی مطمئن تهیه کنید و هنگام سفر همراه خود داشته باشید.

فتوکپی مدارکتان را همراه داشته باشید

وقتی حدود بیست سالم بود همیشه یک کپی از پاسپورت همراه خود در یک کیف جدا داشتم، کیفی کاملا مجزا از کیف مدارکم. اما اخیرا کمی تنبل شده بودم و این کار را انجام نمی‌دادم تا اینکه یکی از دوستانم داستان گم شدن پاسپورتش در اروپا را برایم تعریف کرد. او گفت که اگه یه کپی از پاسپورتش و چند تا عکس پاسپورت همراهش بود می‌تونست به سفرش ادامه بده، در حالی که با خریدن یه بلیط دو هزار دلاری و از دست دادن یک هفته اقامتش توی اروپا جریمه شد. از اون به بعد سعی میکنم همیشه یک کپی از پاسپورتم همراهم باشه.

لباس زیر اضافه با خود ببرید

همراه داشتن چند دست لباس زیر اضافه توی سفر همیشه ایده‌ی خوبیه و ممکنه تو مواقع ضروری واقعاً به کارِتون بیاد. لباس زیر چیزیه که جای کمی میگیره و اگه جنس مناسب داشته باشه و بتونید به راحتی توی سفر اونها رو بشورید کمک زیادی به بهتر شدن کیفیت سفرتون میکنه.

برای لباس‌هاتون از قبل برنامه ریزی کنید

من خیلی تنبلم، همیشه وسایلم رو لحظه ی آخر جمع می‌کنم. به همین خاطر سفرهای زیادی رو با لباس های صرفا مشکی یا خاکستری گذروندم برای اینکه قبل از سفر برای بردن لباس هام برنامه ریزی نکرده بودم. و وقتی به عکس های قدیمیم نگاه می‌کنم آرزو می‌کنم که کاش هنگام جمع کردن وسایلم تلاش و برنامه ریزی بیشتری داشتم.

وسایل الکترونیکی، داروها، مسواک و یک جفت لباس زیر اضافه در کیف دستی خود بگذارید

اینها مواردی هستند که سعی کنید همیشه توی ساک دستی خودتون داشته باشید. حتی در صورتیکه قصد رفتن به یک ساحل رو دارید داشتن یه مایو توی کیف دستی ایده خوبی میتونه باشه. شما می‌تونید اغلب این چیزها رو در صورتی که کیف تون رو گم کردید، بخرید ولی گذاشتنشون توی کیف دستی میتونه توی هزینه و زمان شما صرفه جویی کنه خصوصا در شرایطی که چمدانتون توی بار گم بشه یا مشکلی براش پیش بیاد.

قبل از سفر با وسایل حمل و نقل عمومی در مورد قیمت آنها تحقیق کنید

خیلی بهتره که قبل از اینکه سوار اتوبوس و یا مینی‌بوس های جهانگردی بشید حتما قیمتش رو بپرسید. این برای هر وسیله حمل و نقل عمومی دیگه هم صدق می‌کنه. ما این درس رو توی جمهوری دومنیکن گرفتیم.

مایع لنز همراه خود ببرید

در صورتی که از لنز طبی استفاده می‌کنید. حتما مایع لنز با خودتون ببرید و در صورتی که لنز هاتون رو در می‌آرید توی اون بگذاریدشون چون ممکنه توی مسیر پیداش نکنین، خصوصا توی هواپیما که هوا به شدت خشکه همراه داشتنش توصیه میشه.

در هواپیما آب بدنتون رو از دست ندهید

می‌دونم که مست کردن توی ارتفاع ۳۰ هزار پایی جالب و خنده داره ولی فراموش نکنید از دست دادن آب بدن هم خیلی آسونه. سعی کنید آب زیاد بنوشید خصوصا توی سفر های طولانی که با هواپیما دارید. این باعث میشه که راحت تر از دست پرواز زدگی (jetlag) خلاص بشید.

شماره اتاق و آدر هتل رو در گوشی موبایل خود ذخیره کنید

قطعا تنها من نیستم که شماره اتاق هتلم رو همیشه و همیشه فراموش می‌کنم، حتما باید آدمهای دیگه ای هم مث من پیدا بشن 🙂

از محلی ها بپرسید

ما همیشه از افراد محلی برای یافتن مکان های مختلف مثل: محل بهترین رستوران، نقاط فوق العاده برای تماشای غروب و طلوع خورشید، بهترین کافی شاپ ها و غیره سوال می پرسیم. من عاشق اینم که به مردم بگم هوس چه جور غذایی کردم. همین باعث شده تا الان به رستوران هایی برم که انتخاب اولم نبودن ولی از جذاب ترین رستوران هایی که تا به حال رفتم باشن.

از وای فای رایگان دوری کنید

من همیشه سعی می‌کنم تا از لاگین کردن به حساب های بانکیم و یا وارد کردن پسورد وقتی که به اینترنت وای فای رایگان یا متعلق به مکان های عمومی مثل فرودگاه متصل هستم خودداری کنم. من خیلی سختگیر نیستم ولی سعی میکنم تا قبل از اینکه به هتل برسم از اینترنت برای اینطور کارها استفاده نکنم.

درصورتی که از کارت اعتباری استفاده می‌کنید  برنامه هاتون رو به بانکتون اطلاع بدید

این عادت خوبیه که در صورتی که می‌خواهید وقتی که در سفر خارجی هستید و از کارت اعتباریتون استفاده نمی‌کنید از بانکتون درخواست کنید که به صورت موقت حسابتون رو مسدود کنه.

ضد آفتاب بزنید

کرم مرطوب کننده ای که من استفاده می‌کنم حاوی فاکتور محافظت در برابر نور خورشید یا همون SPF هست. این چیزیه که هر روز استفاده می‌کنم اما توی سفر استفاده از کرم های ضد آفتاب واقعا مهمه.

تا می‌تونید عکس بگیرید

تصاویر میتونن بهترین سوغاتی ها باشن

روشن فکر باشید

سعی کنین لباس ها و آیین های مختلف رو قضاوت نکنین. شما فقط یه بازدید کننده اید. با احترام با محلی ها برخورد کنید.

گاهی بی برنامه بزنین بیرون

لازم نیست تمامی مدتی که توی سفر هستین رو برای لحظه به لحظه ش برنامه ریزی کنید میدونم که وسوسه انگیزه ولی اون لحظات برنامه ریزی نشده ی سفر میتونه بهترین  خاطرات رو برای شما بسازه

برنامه هاتون رو با یه نفر توی خونه هماهنگ کنید

این بسیار مهمه که وقتی تنهایی سفر می‌کنید به یه نفر توی خونه برنامه های سفرتون رو اطلاع بدید. حتی مواردی که با یک گروه سفر می‌کنید این میتونه ایده بسیار خوبی باشه.

لوازم شخصی تون رو جدا کنید

وقتهایی که با اسکات دوتایی سفر می‌کنیم وسایل شخصیمون رو توی چمدون های مختلف می‌گذاریم. اینجوری اگه یکی از کیف هامون گم بشه هر دومون هنوز چند تا لباس و وسایل شخصی داریم.

منابع مالیتون رو جدا کنید

همه پول نقد یا کارت های بانکی تون رو توی یه نقطه نگه ندارید. من معمولا یه مقداری پول نقد و یه کارت بانکی به عنوان بک آپ  توی یک کیف جدا (از کیف پولم) نگه می‌دارم.

جعبه کمک های اولیه مسافرتی

ما معمولا یک بسته کوچک شامل آسپیرین، قرص سرما خوردگی، باند و لوازم ضدعفونی، قرص ضد اسهال ( این چیزیه که در برخی موارد میتونه نجات بخش باشه)، مُسَکن و داروهای بدون نسخه ی دیگه ای که توی سفر میتونه کمک زیادی بکنه همراه خودمون می‌بریم. بسته های کمک های اولیه معمول گاهی خیلی گرونن، شما میتونید یه دونه برای خودتون درست کنید.

منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *