تخت سلیمان

تخت سلیمان

تخت سلیمان از نقاط دیدنی باستانی استان آذربایجان غربی است. این شهر قدمت بسیار بالایی دارد و بزرگترین مرکز مذهبی، آموزشی و عبادتگاه ایرانیان در زمان قبل از اسلام به شمار می‌رفت؛ اما متاسفانه در قرن هفتم میلادی توسط امپراتور روم، هراکلیوس تخریب شد. این شهر باستانی در دوره های مختلف محل سکونت اقوامی مانند مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بوده و در هریک از دوران‌های فوق، این محل در اوج قدرت و تمدن زمان مربوط به خود بوده‌است.

تخت سلیمان

بسیاری از محققان عقیده دارند که تخت سلیمان یا شهر شیز محل تولد زرتشت نیز هست. این شهر همچنین برای مدتی پایتخت یکی از حکومت های تازه استقلال یافته زمان اسکندر نیز بود. بعد از فروپاشی امپراتوری اسکندر، آتروپات که از فرمانداران شمالی ایران در آن زمان بود در آن ناحیه دولتی به پایتختی تخت سلیمان تاسیس کرد که از آنجایی که اولین دولت ایرانی ضد حکومت یونانی آن زمان بود از نظر تاریخی از اهمیت زیادی برخوردار است.

Takhte_Soleyman

در زمان ساسانیان با رواج آئین زرتشتی تخت سلیمان در اوج شکوه و آبادانی خود قرار داشت و ساختمان آتشکده آذرگشنسب به عنوان نماد اقتدار آئین زرتشت باعث توسعه هرچه بیشتر این شهر شد. این آتشکده مختص پادشاهان و سرداران و حافظ موقعیت جنگجویان بود؛ و آتش جاودان این آتشکده حدود هفت قرن نماد اقتدار آیین زرتشت بود.

آذرگشنسب به معنای آتش اسب نر از نام های دیگر تخت سلیمان است که بر اساس افسانه های ایرانی دلیل این نام گذاری این است که کیخسرو هنگام گشودن بهمن دژ مورد هجوم دیو ها قرار گرفت که با جادوی خود روز را مانند شب تیره کرده بودند. ناگهان آتشی بر یال اسب وی فرود آمد و جهان را بار دیگر روشن کرد و کیخسرو بعد از آن پیروزی و گشودن بهمن دژ، به پاس این یاوری اهورایی آتش فرود آمده را آنجا بنشاندو آن آتش و جایگاه به نام آتش اسب نر (گشنسب) نامیده شد.

داستان های تاریخی زیادی برای تخت سلیمان وجود دارد، مثلا وقتی آنتوان سردار نامدار رومی به ایران حمله کرد به دلیل عجله ای که داشت تا هر چه سریعتر نزد کلئوپاترا، ملکه خود باز گردد بدون اسباب آلات جنگی ولی همراه با صد و سیزده هزار نفر سپاهی به سمت آذر بایجان لشکر کشید که در پشت دروازه های شیز یا تخت سلیمان که در آن زمان شهری بزرگ بود و کودکان و زنان پادشاهان ماد در آنجا ساکن بودند در مقابل سپاهیان پارت و ماد شکست خورد و مجبور به عقب نشینی شدند؛ یا مثلا بهرام گور وقتی از جنگ با ترکان باز می‌گشت هر آنچه یاقوت و گوهر در تاج خاقان بود و شمشیرش که مروارید و گوهر نشان بود پیشکش آتشکده کرد و خاتون زن اسیر شده خاقان را، به خدمت آن آتشکده گماشت.

مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف چشمه رسوبی ساخته شده‌است. آب این چشمه که از عمق بیش از ۱۲۰ متری از درون زمین به سطح می‌آید و به زمین‌های اطراف می‌ریزد دارای املاح زیادی است که آن را برای آشامیدن و کشاورزی نامناسب کرده‌است. بر خلاف تصور همگان، این یک دریاچه نبوده و هیچ آبی به آن نمی‌ریزد. رسوب‌های حاصل از این املاح در طی قرن‌ها، لبه چشمه را شکل داده و متغیر کرده‌است.

تخت سلیمان

زندان سلیمان که تپه‌ای است به ارتفاع یکصد متر از سطح زمین، و مخروطی شکل، زمان ساسانیان محل قربانی و نیایش موبدان زرتشتی بوده و البته بقایای بناهای دور مخروط زندان سلیمان، نشانگر اهمیت این محل مقدس می‌باشد. موبدان پس از نیایش در محل و استفاده از برسم، حیوان در نظر گرفته شده را برای قربانی کردن به جایگاه مخصوص می‌بردند تا نذر آتشکده کنند. احتمالاً دوهزار سال پیش مخروطی که امـروز خا لی از آب است و در دهانه تپه قرار دارد، پر از آب بوده و بقا یای آب‌ انبارهای اطراف مخروط، نشانگر غیرقابل استفاده بودن آب این دهانه و دریاچه درون آن است؛ اما به مرور زمان و بر اثر حجم رسوبات و فرو ریختن به دهانه، شکاف‌های این دریاچه که در عمق ۱۰۰ متری قرار داشتند، بسته شده و مخروط خشک شده است.

تخت سلیمان

اهالی محل این کوه زیبا را بنام زندان سلیمان یا زندان دیو می‌شناسند و معتقدند که حضرت‌سلیمان دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی می‌کردند در این کوه زندانی می‌کرده‌ است. این نام نیز به واقعیت و با توجه به نسبت دادن محل به حضرت سلیمان بر این کوه گذارده شده‌است

درنهایت توصیه ما این است که اگر قصد سفر به تخت سلیمان داشتید قبل از خرید بلیط اتوبوس و قطار به کاروانرو سری بزنید شاید علاوه بر وسیله نقلیه مناسب همسفر خوبی نیز پیدا کردید. برای مثال می توانید تمامی سفر ها به سمت زنجان را از این لینک مشاهده کنید. شهر های میاندوآب، مراغه، تکاب و تبریز نیز از شهرهایی هستند که میتوانید از طریق آنها به سمت تخت سلمان حرکت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *