مسافرت بانوان

مسافرت بانوان

چرا هیچوقت زمان مناسبی برای سفر نیست؟

این مطلب خلاصه ای است از نوشته ی خانم کریستین آدیس در ستون مسافرت تنهایی بانوان؛ در مورد اینکه چرا همیشه بهانه ای برای اینکه سفر نکنیم و اکنون وقت مناسبی برای سفر نیست.

زندگی کوتاه است – ما زمان کمی برای انجام دادن کارهایی که دوست داریم در اختیار داریم. زندگی مانند یک سفر دریایی و یا کیسه ای سکه است که به شما داده شده که تنهایی آن را برای کارهای مختلف خرج کنید. اینها قسمتی از هزاران استعاره ای است که برای زندگی به کار می‌برند و ما بهتر است که آن را شاد سپری کنیم. این به این معنی است که لازم نیست برای سفر کردن و کشف دنیای بیرون تا زمان بازنشستگی صبر کنیم.

اگر شما قصد سفر دارید و از تنهایی سفر کردن می‌هراسید اگر به دنبال بهانه باشید به هر نقطه ای که بنگرید می‌توانید بهانه ای برای سفر نکردن بیابید. بهانه هایی مانند: “الآن وقتش نیست، آمادگیش رو ندارم، شغلتان، فرزندانتان و غیره شما تعهدات زیادی دارید برای اینکه شما را منصرف کنند.

در حقیقت این بهانه ها به این معنی است که شما هرگز به جاده نخواهید زد. برای اینکه در مراحل مختلف زندگی شما قادر خواهید بود دلایلی پیدا کنید که چرا الآن فرصتش را ندارید. هیچ وقت زمان مناسب سفر نمی‌رسد خصوصا به عنوان یک خانم…

  • … برای اینکه همیشه از خودتان می‌پرسید کِی به آرامش می‌رسم…

سوالی که عمدتا از من پرسیده می‌شود این است که کِی قرار است که به آرامش برسم. آیا من رابطه ی خوب و خانواده نمی‌خواهم؟ من عمدتا در پاسخ این سوال را می‌پرسم که چرا فکر می‌کنید داشتن خانواده خوب و سفر کردن دو چیز مجزا هستند؟ خانواده ها می‌توانند همیشه به سفر بروند.

مطمئنا من مجبور بوده ام که انتخاب کنم و زندگی خواهرانه ای بوده که من از آن به خاطر سفر چشم پوشی کردم. من نخواهم دانست زندگی با خواهر فرانسوی جذابم چگونه می‌توانست باشد به خاطر اینکه من انتخاب نکردم که سفر کردن و نوشتنم را متوقف کنم و با وی زندگی کنم. این حتما می‌توانست خوب و زیبا باشد و طبیعتا من نمی‌توانم مطمئن شوم که بهترین راه را انتخاب کردم ولی می‌دانم نشستن در ساحلی در تانزانیا و نوشتن این متن برای شما یکی از شادترین و بهترین لحظات زندگی  من است و من این لحظات را همیشه در زندگی‌ام داشته‌ام، به خاطر اینکه ماجراجویی چیزی است که به من زندگی می‌بخشد.

  • … به خاطر اینکه هرگز زمان مورد قبولی برای مسافرت خانم ها وجود ندارد…

این برای ما خانم ها ساده نیست. از ما انتظار می‌رود که باهوش، دست یافتنی، زیبا، برازنده، قوی و اندکی مستقل باشیم. اما همچنان به اندازه کافی مطیع باشیم که دوست داشته شویم و شریک زندگیمان به ما اهمیت بدهد. ما قرار است به دنبال فرصت ها بدویم ولی با این عبارات صرفا دست پایین گرفته می‌شویم.

اما چیزی که برای من جالب است این است که در تاریخ زنهایی که نامی از خود به جای گذاشته اند افرادی هستند که عموما خلاف این‌ها را انجام داده اند.

به هریت تابمن، ژاندارک، سوزان بی آنتونی، رزا پارکس، امیلیا ارهارت فکر کنید و لیستی بی نهایت از این افراد که توسط جهان دوست داشته شده و مورد احترامند برای انجام آنچه که جامعه دقیقا خلاف آن را از آنان خواسته بود. ما آنها را برای شجاعتشان می‌ستاییم، و برای داشتن بینش و توانایی‌ای که، سیستمی که بعدا آنها را به قهرمان تبدیل کرد، به چالش کشیدند.

مسافرت شما را به قهرمان برای جامعه تبدیل نخواهد کرد ولی برای خودتان چطور؟

  • … برای اینکه شما همیشه یک طعمه بوده اید …

در هفته ای که گذشت من شروع به انجام سفری به تنهایی کردم و خبری مبنی بر مسمومیت و مرگ دو دختر به وسیله الکل در ویتنام منتشر شد. همه با فرستادن این مقاله به من میگفتند “مراقب باش” بدون در نظر گرفتن حادثه مرگباری که در سالن تئاتر در کلورادو بسیار نزدیکتر از ویتنام نسبت به من اتفاق افتاده بود. به هر حال من به آنجا رفتم  و سالم ماندم همانطور که در طول ۵ سال مسافرتِ تنها در امان ماندم.

مسافرت ایمن دانش هسته ای نیاز ندارد. همان کارهایی را برای در امان ماندن از خطرات انجام دهید، که هنگامیکه در سفر نیستید انجام می‌دهید. نکات مهم ایمنی را رعایت کنید و مکان هایی که برای مسافرت یک خانم مناسب است انتخاب کنید. دل به دریا بزنید و سفر را شروع کنید تجربه کسب کنید و اعتماد به نفس خود را احیا کنید.

  • … برای اینکه هیچوقت پول کافی ندارید …

من عادت داشتم اینگونه فکر کنم: برای اینکه بتوانم تمام وقتم را سفر کنم نیاز دارم تا بازنشسته شوم، و سپس نیاز دارم پولدار باشم. برای یک هفته سفر می‌توانم به راحتی دو هزا دلار را در مکزیک یا هاوایی خرج کنم و با عکسهایی از من و یک ککتل ۹ دلاری در دستم کنار ساحل به خانه برگردم.

چیزی که تصورش را نمی‌کردم این بود که پولِ من می‌تواند، دو تا سه برابر بیشتر از ولخرجی های دور از خانه من بی‌ارزد. مکان های زیادی هستند که شما لازم نیست در آنجا پول زیادی خرج کنید به شرطی که پیاده روی کنید، در مهانخانه و هتل های ارزان بمانید و مانند محلی ها غذا بخورید.

حتی اگر درآمد کمی دارید و با اینکه چگونه ازران سفر کنید کنار نیامده اید، یا فکر می‌کنید برای مسافرت بیش از حد بی پولید، اگر پشت یک کامپیوتر نشسته اید و این مقاله را می‌خوانید بدانید شما این توانایی را دارید که این کار را انجام دهید. ذهنیت خود را عوض کنید و مطمئن باشید سایر مقدمات خودشان فراهم خواهند شد.

  • … برای اینکه خانواده شما همیشه ایراد می‌گیرد …

سخت ترین قسمت مسافرت تنهایی معمولا ممانعت والدینمان است. ما نمیدانیم چه کار کنیم که انها از زاویه نگاه ما به همه چیز نگاه کنند و ما را حمایت کنند.

اما اینکه چه چیزی در آینده باعث حسرت خوردن شما می‌شود مهم تر است. دوست دارید در خانه بمانید و والدینتان را راضی نگه دارید افرادی که بدون شک شما را دوست دارند و می‌خواهند کاری را انجام دهید که زندگی شاد و رضایت بخشی داشته باشید؟ حتی اگر آنها  لزوما ما را درک نمیکنند و یا در همه موارد حمایتمان نمی‌کنند، همیشه آرزوی بهترین ها را برای ما دارند. این یعنی پدر و مادر بودن، شما انسانی را به وجود می آورید که دهن خودش را دارد و در نهایت به یک بزرگسال خودکفا تبدیل می‌شود.

این زندگی شماست نه آنها. اجازه دادن به دیگران برای اینکه در زندگی شما تصمیمات سرنوشت ساز بگیرند راه مناسبی به سمت مسیر پشیمانی و حسرت خواهد بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *